Przejdź do treści

Wywiad dla Gazety Polskiej

17 sierpnia 2022 r. ukazał się w Gazecie Polskiej wywiad z prof. Adamem Glapińskim pt. „Obiecali stołek Tuskowi za wepchnięcie nas w euro”.

[…] Trzeba więc apelować nie tylko do patriotyzmu Polaków, ale i do ich czysto materialnego interesu. Likwidacja polskiego złotego, samodzielnego banku centralnego i stworzenie rządu podporządkowanego elicie brukselskiej, zaprzepaszcza realizację naszych patriotycznych marzeń.

To, o czym marzyliśmy, gdy komunizm zaczął się przekształcać w coś bardziej rynkowego, co po trzydziestu latach jakoś się udaje. Opinię tę kieruję więc także do tych Polaków, którzy nie są tak tą perspektywą bardzo przejęci. Przecież część Polaków może uważać, że jednak warto wprowadzić u nas euro, warto dążyć do powstania jednolitego państwa europejskiego. Gdyż w zamian za to, zdaje im się, że będziemy więcej zarabiać, mieć większą stabilność, bezpieczeństwo.

Tak im się może wydawać. Ale tak nie jest. Wówczas pozostaniemy jeszcze długo znacząco biedniejsi od zachodniej Europy. Zawsze, a w każdym razie jeszcze bardzo  długo, będziemy tym „gorszym krajem”. Polacy będą jeździć do pracy do tych krajów, a nie z tych krajów do nas. Nie wejdziemy do klubu tych pięciu, czterech, czy nawet trzech najbogatszych europejskich krajów o największym potencjale. Taki jest moim zdaniem wybór. My musimy wytrwać, musimy wygrać, utrzymać złotego, utrzymać patriotyczny rząd, żeby za 10 lat siadać do stołu z Niemcami, Francuzami, Włochami i każdym innym krajem, jak równy z równym. […]

Zobacz więcej >> Wywiad w „Gazecie Polskiej”

Zobacz więcej >> Wywiad w języku angielskim (English translation 🇬🇧)