Przejdź do treści

Blisko punktu zwrotnego

29 sierpnia 2022 r. ukazał się w Business Insider wywiad z prof. Adamem Glapińskim, w którym Prezes NBP mówi, co dalej z gospodarką, inflacją i stopami procentowymi.

[…] Niewątpliwie jesteśmy w trudnym momencie i blisko punktu zwrotnego. Musimy mieć pewność jako NBP i Rada Polityki Pieniężnej, że przy braku innych niespodziewanych czynników typu kolejna wojna, kryzys światowy, pandemia czy zbliżania się wojsk rosyjskich do naszych granic, inflacja nie będzie już rosła.

Możemy się już znajdować w tym punkcie albo być blisko niego, ale wciąż nie mamy pewności. W sierpniu inflacja może jeszcze nieznacznie wzrosnąć. Na początku przyszłego roku możemy mieć kolejny większy wzrost ze względu na ceny regulowane przede wszystkim energii elektrycznej, gazu czy ciepła. Po wakacjach inflacja powinna się jednak znaleźć w trendzie spadkowym. To zaś oznacza, że jako RPP musimy wybrać taki moment kiedy zatrzymujemy cykl podwyżek stóp procentowych.

Dlatego dobrze się składa, że w sierpniu nie było decyzyjnego posiedzenia Rady, bo mielibyśmy bardzo podzielone opinie. We wrześniu będziemy dysponowali kolejnymi danymi i wtedy RPP zdecyduje czy jeszcze podnieść stopy procentowe czy już zatrzymać cykl. […]

Zobacz więcej >> Wywiad w „Business Insider”

Zobacz więcej >> Wywiad w języku angielskim (English translation 🇬🇧)