Przejdź do treści

Złoty motorem napędowym gospodarki

8 sierpnia 2022 r. ukazał się w DGP artykuł prof. Adama Glapińskiego pt. „Złoty jest motorem napędowym sukcesu gospodarczego Polski”.

Prezes NBP

Polska odniosła w ostatnich dwóch dekadach ogromny sukces gospodarczy. Wystarczy wspomnieć, że realny PKB Polski wzrósł w tym czasie (tj. w latach 2001–2021) ponad dwukrotnie, czyli znacznie szybciej niż w bogatych gospodarkach Europy Zachodniej (np. w Niemczech realny PKB wzrósł w tym czasie zaledwie o 23 proc.). Co ważne, ten dynamiczny rozwój przekłada się na radykalną poprawę poziomu życia Polaków.

Jeszcze na początku obecnego stulecia jednym z głównych problemów społecznych było wysokie bezrobocie, które sięgało nawet 20 proc. Dziś ten problem właściwie nie istnieje, a Polska notuje jedną z najniższych stóp bezrobocia spośród gospodarek Unii Europejskiej (według danych Eurostatu w 2021 r. wyniosła 3,4 proc. wobec 7 proc. średnio w krajach UE).

Przeczytaj całość >> Glapiński: Złoty jest motorem napędowym sukcesu gospodarczego Polski (finanse.gazetaprawna.pl)

Tłumaczenie na język angielski >> Glapiński: The zloty is the driving force behind Poland’s economic success (English translation 🇬🇧)