Przejdź do treści

„Dźwigacze kultury 2020”

Nagroda „Dźwigacze Kultury 2020” została przyznana w uznaniu działań Narodowego Banki Polskiego na rzecz rozwoju kultury i dla społeczności Krakowa.

Narodowy Bank Polski otrzymał nagrodę „Dźwigacze Kultury 2020” – wyróżnienie przyznawane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe osobom, firmom i organizacjom, którym bliski jest rozwój kultury i aktywnie wspierają realizację kulturotwórczych projektów.

Nagrodę odebrała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie, w którym funkcjonuje Krakowski Salon Ekonomiczny NBP.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to miejsce, gdzie świat finansów spotyka się ze światem nauki i sztuki. Salon wspiera wymianę wiedzy i myśli, jest otwarty na intelektualną i kreacyjną aktywność człowieka. Służy mieszkańcom Krakowa i regionu, przyciąga turystów. Inicjatywa stworzenia i funkcjonowania Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP cieszy się wsparciem prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP.

W 2020 roku w zabytkowych wnętrzach przy ulicy Basztowej 20 w Krakowie wyodrębniona została ogólnie dostępna strefa z częścią wystawienniczą, z ekspozycją historii pieniądza i rozwoju ekonomii w Polsce, i profesjonalnie przygotowanym miejscem spotkań i konferencji naukowych.

Przestrzeń budynku bankowego po raz pierwszy – nie tylko w Polsce, ale w świecie – zamieniła się w teatralną scenę. Przy współpracy z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego w siedzibie NBP z myślą o rodzinach powstał innowacyjny, edukacyjno-kulturalny projekt: „Piotruś Pan i Jakub Hak” wg J.M. Barriego w reżyserii Magdaleny Miklasz. Opowiadający o wartościach spektakl teatralny został połączony z warsztatami wiedzy ekonomicznej dla najmłodszych. Tym samym Narodowy Bank Polski stał się partnerem Sceny Bank Opowieści i umocnił swoją pozycję wśród mecenasów krakowskiej kultury.

10 maja 2021 r., po przerwie wymuszonej restrykcjami sanitarnymi wynikającymi z pandemii COVID-19, Krakowski Salon Ekonomiczny NBP został ponownie otwarty dla zwiedzających. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00 (Oddział Okręgowy NBP w Krakowie, ul. Basztowa 20). Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz >> Krakowski Salon Ekonomiczny NBP