Przejdź do treści

Nagroda Specjalna Prezydenta RP

Narodowy Bank Polski poinformował, że Prezes NBP prof. Adam Glapiński został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę specjalną Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda postanowił uhonorować prof. Adama Glapińskiego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, specjalną Nagrodą Gospodarczą „za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Profesor Adam Glapiński to ekonomista i wykładowca akademicki, od 2016 roku Prezes Narodowego Banku Polskiego, zwolennik prowadzenia przez Polskę niezależnej polityki pieniężnej. Jako Prezes NBP znacząco zwiększył rezerwy złota w posiadaniu banku centralnego. Wspiera obrót gotówkowy jako gwarancję bezpiecznego i nieprzerwanego funkcjonowania gospodarki”.

Uzasadniając przyznanie prof. Adamowi Glapińskiemu Specjalnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Andrzej Duda powiedział: […] „to nagroda, której wcześniej nie było. Zdecydowałem się ją przyznać, dlatego że ostatnie dwa lata – a zwłaszcza poprzedni rok, ale w dużej części i ten – był to czas bardzo trudny także dla mnie jako Prezydenta, który martwi się o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej. Chodzi także o bezpieczeństwo gospodarcze, a jego niezwykle ważną częścią jest bezpieczeństwo systemu bankowego.

Mam nadzieję, że wszyscy Państwo pamiętają ten moment na samym początku pandemii koronawirusa, gdy pandemia coraz bardziej narastała, zaczynało się mówić, że za chwilę nie będziemy mogli wychodzić z domów, że będziemy zamknięci, i zaczęły się obawy, że może dojść do paniki bankowej, że może zabraknąć pieniędzy w bankach, że ustawią się kolejki, a ludzie nie będą w stanie podjąć swoich depozytów […]. Rzecz cała tkwi w tym, by umieć kierować strumieniami gotówki, które są bankom potrzebne, tak aby nigdy nie zabrakło na zapotrzebowania klientów, bo w momencie, gdy zaczyna brakować, zaczyna się właśnie panika bankowa, która czasem – efektem domina – może doprowadzić do zawalenia się całego systemu.

To niebezpieczeństwo było ogromne. Tylko Pan Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński i ja wiemy, ile razy w tamtym momencie spotkaliśmy się, ile razy Pan Prezes przychodził do mnie i mówił: „Panie Prezydencie, spokojnie, działamy, panujemy nad sytuacją”.

Dostawałem z zewnątrz różne informacje, różne ostrzeżenia, różne, często bardzo paniczne sygnały. Za każdym razem Pan Prezes spokojnym głosem mówił do mnie: „Podjęliśmy działania, zastosowaliśmy odpowiednie środki, proszę się nie martwić, na pewno nie dojdzie do żadnej sytuacji, która może być rzeczywiście niebezpieczna”. Tak się stało, proszę Państwa. Panie Prezesie, ogromnie za to dziękuję. To była niezwykła próba.

Nie wiadomo, co by się stało z polską gospodarką, z wieloma polskimi firmami, które później udało się uratować – nawet w sytuacji, gdy nie można było sprzedać towarów, nawet w sytuacji, gdy nie można było produkować – dzięki temu właśnie, że nie zawalił się system bankowy, że nie doszło do tej katastrofy. Ogromnie za to dziękuję”.

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński powiedział: „Bardzo dziękuję za wielkie wyróżnienie oraz słowa uznania od Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Przyjmuję je w imieniu własnym, Zarządu NBP i wszystkich pracowników Narodowego Banku Polskiego, dzięki którym – ich pracy i poświęceniu w tym trudnym okresie – tak skutecznie stawiliśmy czoła wyzwaniom wynikającym z niepewności spowodowanej pandemią. Zapewniam, że Narodowy Bank Polski czuwa, aby Polacy byli spokojni o swoją ekonomiczną przyszłość. Ograniczamy i będziemy ograniczać negatywne, ekonomiczne skutki pandemii. Walczymy z inflacją, dbamy o stabilność systemu finansowego, dbamy o wartość polskiego pieniądza”.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.