Przejdź do treści

Nagroda w kategorii „Biznes i Ekonomia”

Profesor Adam Glapiński otrzymał nagrodę w kategorii „Biznes i Ekonomia” za konsekwentne dbanie o wartość polskiego pieniądza. Nagroda została wręczona podczas gali z okazji dziesięciolecia istnienia Telewizji Republika.

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, został uhonorowany przez Telewizję Republika nagrodą za konsekwentne dbanie o wartość polskiego pieniądza. Nagroda została wręczona podczas gali zorganizowanej z okazji dziesięciolecia działalności Telewizji Republika na rynku medialnym.

Uroczystość odbyła się 25 maja o godzinie 19:00 i była transmitowana na antenie TV Republika. Podczas wieczoru zostały wręczone nagrody w czterech kategoriach: „Biznes i Ekonomia”, „Kultura”, „Polityka” oraz „Nagroda Widzów”.

Nagroda Telewizji Republika to kolejne wyróżnienie potwierdzające skuteczność działań Prezesa NBP. Wcześniej prof. Adam Glapiński został uhonorowany między innymi:

  • Nagrodą Grupy medialnej Polska Press za wybitne zarządzanie bankiem centralnym w czasach pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego;
  • Specjalną Nagrodą Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przyznaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2;
  • Statuetką „Polski Kompas 2021” za bezkompromisowe, przemyślane i skuteczne decyzje podejmowane przez NBP w czasie kryzysu, za złoto, którego wciąż przybywa w skarbcu NBP, za niezależność i spokój godny władzy finansowej kraju.

Skuteczność działań Narodowego Banku Polskiego potwierdzają też nagrody dla NBP, między innymi Central Banking’s Currency Manager Award (przyznana za zarządzanie pieniądzem w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę) czy pozytywne opinie takich instytucji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Dynamiczne odbicie post-pandemiczne oraz późniejsza agresja Rosji na Ukrainę wywołały falę wysokiej inflacji, szczególnie dotkliwą w naszym regionie, którą na szczęście powoli udaje się pokonać. […] Mam nadzieję, że proces obniżania inflacji będzie postępował i bardzo szybko, jeszcze w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy. Będzie to jednak możliwe dopiero, gdy będziemy mieli pewność, że inflacja została opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego NBP. Nadal będziemy dążyli więc do trwałego obniżenia inflacji, a jednocześnie nadal będziemy starali się, by nie odbywało się to kosztem wzrostu bezrobocia i nadmiernego ograniczenia tempa wzrostu polskiej gospodarki – powiedział podczas gali prof. Adam Glapiński. – Chciałem jeszcze raz serdecznie podziękować za nagrodę i podkreślić, że Narodowy Bank Polski nie przestanie dbać o wartość polskiego pieniądza – dodał Prezes NBP.