Przejdź do treści

Opinia MFW o działaniach NBP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: NBP podjął decyzję o podwyżkach stóp procentowych we właściwym momencie.

Narodowy Bank Polski poinformował o publikacji raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Alfredo Cuevas, szef misji MFW do Polski podczas konferencji wskazał, że biorąc pod uwagę mieszane sygnały inflacyjne, związane z wychodzeniem gospodarki z kryzysu pandemicznego, trudno było przewidzieć, nie tylko w odniesieniu do Polski, kiedy należy rozpocząć podwyżki stóp procentowych. Patrzyliśmy na wiele wskaźników inflacji bazowej. Przez wiele miesięcy dawały one mieszane sygnały, (…) jednak wraz z upływem czasu, w ostatnich miesiącach, widzieliśmy, że różne wskaźniki zaczynają przyjmować jednoznaczną rosnącą tendencję(…). Nie sądzę, że można byłoby powiedzieć, że oni (NBP) byli spóźnieni, ponieważ zmieniały się dane – powiedział Cuevas”.

MFW pozytywnie ocenił działania banku centralnego z zakresu polityki pieniężnej. Zdaniem MFW wzrost inflacji CPI do 7,7% w listopadzie br. wynikał głównie z czynników zewnętrznych, w tym kształtowania się cen energii. Zgodnie z prognozami, inflacja CPI osiągnie maksimum pod koniec bieżącego roku, a wraz z upływem roku 2022 będzie się obniżać, po czym prognozuje się powrót inflacji blisko celu do końca 2023 r. Będzie temu sprzyjać stopniowe obniżanie się inflacji bazowej.

Plik do pobrania >> Concluding Statement (PDF)

Wypowiedź prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP dla TVP Info (15.12.2021)

„Wczoraj eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego po dogłębnej analizie polskiej gospodarki i polskich finansów, na konferencji prasowej przedstawili swoje wnioski i stwierdzili, że decyzja Narodowego Banku Polskiego o podwyżce stóp procentowych została podjęta bez żadnego opóźnienia, w najlepszym z właściwych momentów. Tym samym podważyła całkowicie krytykę Narodowego Banku Polskiego przedstawianą przez różnych, najbardziej zagorzałych i zacietrzewionych krajowych krytyków. Był to dosłownie kubeł zimnej wody wylany na tych nieuczciwych ekspertów, czy pseudoekspertów, którzy krytykowali bank centralny z tego powodu. Ogólna ocena polskiej gospodarki wypadła bardzo dobrze. Inflacja, zgodnie z przewidywaniami NBP, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego pod koniec 2023 [roku] będzie na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego NBP”.