Przejdź do treści

Statuetka „Polski Kompas 2021”

Prof. Adam Glapiński został uhonorowany za bezkompromisowe, przemyślane i skuteczne decyzje podejmowane przez NBP w czasie kryzysu, za złoto, którego wciąż przybywa w skarbcu NBP, za niezależność i spokój godny władzy finansowej kraju.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński odebrał nagrodę podczas gali „Polski Kompas 2021”, która odbyła się 12 października w Warszawie. Statuetki „Polski Kompas” przyznaje redakcja „Gazety Bankowej” – trafiają one do przedsiębiorstw i instytucji szczególnie zaangażowanych w rozwój polskiej gospodarki, a także osób reprezentujących świat polityki i gospodarki.

W tym roku nagroda główna „Polski Kompas 2021” została przyznana prof. Adamowi Glapińskiemu za „bezkompromisowe, przemyślane i skuteczne decyzje podejmowane przez bank centralny w czasie kryzysu, za złoto, którego wciąż przybywa w skarbcu Narodowego Banku Polskiego, za niezależność i spokój godny władzy finansowej kraju”.

Wręczamy dziś Polski Kompas kapitanowi flagowego okrętu polskiego życia gospodarczego. To jest kapitan z ogromnym doświadczeniem, który udowodnił już, że potrafi ten statek wyprowadzić z niejednej burzy, omijając niejedną rafę, niejedną mieliznę – uzasadniał przyznanie nagrody Michał Karnowski, dziennikarz tygodnika „Sieci” i członek Zarządu grupy medialnej Fratria. – Wierzymy, że ten Polski Kompas będzie wskazywał panu i nam wszystkim i bankowi dobrą drogę do sukcesów, kierunek dobrych zmian i dobry szlak – mówił Michał Karnowski, gratulując Prezesowi NBP.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński, dziękując za przyznanie nagrody w imieniu swoim i pracowników NBP, powiedział: To est ogromny zaszczyt, zarówno dla mnie, jak i dla całej załogi statku nazywającego się NBP – Narodowy Bank Polski. W swoim wystąpieniu przypomniał działania NBP podjęte w czasie pandemii COVID-19. Państwo polskie – rząd i Narodowy Bank Polski – wydało na walkę z kryzysem około 200 mld złotych. […] Gdyby kryzys był dwa razy cięższy i dwa razy dłuższy też byśmy dali radę, też byśmy nie dopuścili do masowego bezrobocia. […] Nasze możliwości są naprawdę duże, sytuacja gospodarcza państwa jest dobra, chociaż sytuacja gospodarcza na świecie i w Europie robi się coraz trudniejsza – powiedział profesor Glapiński.